Hostel

rezerwacja [+48] 72 57 57 571 arrow right
move down
Fascynujące miejsce
Hostel Twierdza Srebrna Góra
Dawna pruska twierdza, zwana „śląskim Gibraltarem”, która nigdy nie została zdobyta, dobrze strzeże swoich tajemnic.


„Przeżyj noc na Twierdzy”

Zrealizuj marzenie o pobycie w fascynującym miejscu jakim jest Twierdza Srebrna Góra. Prowadzone od kilkunastu lat prace konserwatorskie budzą górską twierdzę z uśpienia. Każdego roku dla turystów przygotowywane są nowe przestrzenie, często przywracane z ruiny.
Pod koniec 2023 roku zakończyła się odbudowa pomieszczeń w Donżonie, najwyżej położonej części Twierdzy, położonej na wysokości 680 m n.p.m. To tu, w „ostatniej reducie”, powstał hostel wraz z restauracją. Hostel Twierdza Srebrna Góra to miejsce wyjątkowe. Sceneria XVIII-wiecznej warowni przeniesie gości w czasy, kiedy pokój na Śląsku był krótką przerwą w ciągłych wojnach. Hostel zajmuje dawne izby żołnierskie, gdzie zachowano surowość wnętrz, ale wyposażono je na miarę potrzeb nowoczesnego turysty.



Słynni goście i „goście”
Wśród gości Twierdzy Srebrnogórskiej, co jest oczywiste, był inicjator jej budowy, król pruski Fryderyk II Wielki. Odwiedził ją także ambasador Stanów Zjednoczonych, a późniejszy prezydent, John Quincy Adams. Twierdza to jednak nie pałac, a po opuszczeniu jej przez wojsko w XIX wieku stała się więzieniem. W areszcie fortecznym przetrzymywano działacza politycznego Wilhelma Wolfa, któremu Karol Marks zadedykował swój „Kapitał”, oraz pisarza Fritza Reutera, dobrego znajomego bajkopisarzy Hansa Christiana Andersena i Jeana La Fontaine’a. W czasie ostatniej wojny Niemcy utworzyli tu obóz jeniecki, w którym przetrzymywali polskich oficerów. Więźniami tzw. Oflagu byli między innymi obrońcy polskiego wybrzeża: kontradmirał Józef Unrug, komandor Stanisław Mieszkowski i Stefan Frankowski, czy generał Tadeusz Piskor - były szef Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Odosobnienie w jednym miejscu prawdziwych bohaterów było nietrafionym pomysłem. Polscy oficerowi co rusz organizowali ucieczki na tyle skutecznie, że hitlerowcy zmuszeni byli zamknąć obóz.

Projekt pn. „Rewaloryzacja dla potrzeb ruchu turystycznego oraz funkcji kulturalnych, zdegradowanych niedostępnych części Pomnika Historii - Twierdzy Srebrna Góra, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.